ELIS PLUS Novinky
Kompletná elektroinštalácia, inteligentná domácnosť, smart house, smart home, moderné kúrenie, technologické riešenia, stavebná firma, hotelové systémy a enviro

Ovládanie inteligentnej domácnosti

Veľa ľudí si predstavuje, že inteligentná domácnosť sa ovláda len pomocou telefónu a teda že ho budú musieť mať vždy so sebou. Podstatou inteligentnej domácnosti nie je aby sme boli závislý na blízkosti telefónu. Hlavnou úlohou inteligentnej domácnosti je aby bol Váš dom, firma alebo kancelária automatizovaná a dokázala sa o seba postarať aj sama bez Vášho zásahu.

Keď už ale potrebujeme niečo regulovať alebo ovládať, môžeme použiť telefón, tablet, počítač alebo rôzne tlačidlá umiestnené na stene. Práve týmto možnostiam ovládania sa budem venovať v tomto blogu.

Začnem tým najpoužívanejším a to telefónom a tabletom. V dnešnej dobe máme v našom mobile rôzne aplikácie, ktoré slúžia na bežné veci ako komunikácia, zábava, banking,… Práve pomocou aplikácie v telefóne môžete ovládať aj Váš dom. V aplikácii nájdete všetko čo pre riadenie domu potrebujete a to od kúrenia, svetla, žalúzií, ovládania elektronických dverí až po ovládanie závlahového systému. Jednoduchým kliknúť môžete zmeniť teplotu, zatiahnuť žalúziu kvôli tme alebo zmeniť svetelnú náladu a dopriať si tak výnimočnú atmosféru. V samotnej aplikácii nájdete aj rôzne štatistiky, ktoré Vám ukážu koľko energie spotrebujete v daný deň, týždeň, mesiac, rok. Tak isto si pomocou aplikácie môžete nastaviť automatické kúrenie v jednotlivých miestnostiach podľa Vášho harmonogramu, alebo nastavenie budíka, ktorý pri Vami nastavenom čase otvorí vonkajšie žalúzie a tak Vás ráno nezobudí nepríjemná zvučka ale zobudí Vás príjemné ranné slnko.

Všetky tieto možnosti sa dajú robiť aj na počítači alebo notebooku. Rozdiel je len v type zariadenia.

Čoraz viac využívané sú tzv. tlačidla ŠTANDARD. Zákazníci po celom svete ich majú už viac ako 60 000. Elegantné, prémiové tlačidlo zo skleného povrchu je ideálnym doplnkom na stenu. Niekedy to na našich stenách vyzeralo takto.

Dnes vďaka nášmu tlačidlu ušetríte nielen priestor, ale aj chaos, ktorý vzniká pri myšlienke, ktorý vypínač k čomu slúži. Hlavnou výhodou tlačidla ŠTANDARD je že má 5 dotykových plôch. Pri tomto tlačidle dokážeme ovládať 3 rôzne funkcie. Väčšinou je to svetlo, hudba, žalúzie. Samotné tlačidlo má v sebe teplotný a vlhkostný snímač, ktorý ušetrí ďalšie náklady na zariadenia. Existujú rôzne možnosti ako tlačidlo funguje, stredná plocha slúži na prepínanie svetelných scén, dve ľavé tlačidlá ovládajú žalúzie, dve pravé tlačidlá ovládajú hlasitosť hudby v dome. Tlačidlo má funkciu viac klikov. To znamená že ak strednú plochu stlačíte 2 x za sebou, môžu sa vypnúť všetky svetlá v dome, ak na plochu kliknete 3 x za sebou, vypne sa všetko čo naprogramujeme. Takáto možnosť sa využíva hlavne pri odchádzaní z domu do práce, školy. Väčšinou naši zákazníci využívajú túto funkciu na vypnutie svetla v celom dome, hudby, televízora. Ostane zapnutá chladnička a všetky zariadenia, ktoré musia byť zapnuté non stop.

V praxi vyzerá tlačidlo takto.

LOXONE prišiel s vylepšením tohto tlačidla do podoby LOXONE TOUCH SURFACE. Aj nábytok môže byť ovládačom pre SMART domácnosť. Loxone TOUCH surface má úplne rovnaké funkcie ako tlačidlo štandard. Vďaka jedinečným vlastnostiam, vieme toto zariadenie nainštalovať pod kameň, drevo, sklo alebo keramiku. Zariadenie funguje dotykovým systémom, ktoré môžete používať aj keď máte napríklad mokré ruky. Ideálny pomocník riadenia domu pri varení, sprchovaní.  

Novinkou pri ovládaní domu je TOUCH NIGHTLIGHT tlačidlo. Je to viac než len obyčajné nočné svetlo. Je to tiež budík, hlásič poplachu, ovládací a informačný panel. Táto rozmanitosť z neho robí ideálny doplnok pre vašu spálňu, izbu. Samotné zariadenie dokáže meniť farbu podľa nálady, dokáže ovládať hudbu a vonkajšie žalúzie. Má presne tie isté funkcie ako tlačidlo štandard, len v inom prevedení, ktoré sa hodí skôr do spálne, pretože ho môžete mať vždy po ruke.

Poslednou a zároveň najnovšou možnosťou je ovládanie SMART domácnosti pomocou Apple Watch. S novou verziou LOXONE configu je možné ovládať budovu zo zápästia. Rýchle rekacie, ktoré sú definované Iphone App, sú k dispozícii cez Apple Watch App. Ovládanie garážovej brány, hudby, kontrola alarmu je tak možná aj cez hodinky.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *